sobota, 18 lipca 2015

199. krem z batata & sera ricotta

Tak, jeden słodki ziemniak w zupełności wystarczy, jest ogromy. To nie są malusie, świeżusie, młode ziemniaczki, które ze zsiadłym mlekiem dają poezje smaku. To ziemnior, który możesz zjeść na spółę z połową wioski.


Odpowiedź na pytanie, które może zadać dziecko: Dlaczego pająk nie zapłącze się we własne sieci? Dzieje się tak, bo pająk wytwarza dwa rodzaje nici: klejące i nieklejące. Po utkaniu sieci nanosi na nią jeszcze jedną warstwę nici z substancją klejącą, zostawiając sobie tzw. miejsca bezpieczne, nieklejące, po których może się poruszać.

Pająki to podobno najliczniejsza grupa zwierzątek, ich gatunków jest więcej, niż płazów, gadów, ptaków i ssaków razem wziętych, i wiele gatunków jest jeszcze niezbadanych.

A dlaczego taki temat? Bo moje najmniejsze, malusie dzidziusiowate dziecko, niewinne, mleczkowe, butelkowe, nie chciało ostatnio wyjść ze sklepu bez takiego oto wątpliwego przyjaciela - tatam!


Mało tego, uznaje go za fajnego przytulaka i skacze i śmieje się radośnie, kiedy pająk podskakuje do niej, ta popka służy do pompowania jęzorka, i daje efekt podskoku, ale jak ją trzyma w łapkach to ją smyra i też się, jej podoba....a ja zawsze myślała, kto kurna robi takie durne pseudozabawki?

"Pająk na stare lata był ślepy i głuchy,
Nie mogąc tedy złapać ani jednej muchy,
Z anten swej pajęczyny obwieścił orędzie,
Że się zmienił o odtąd much zjadać nie będzie (...)" J. Brzechwa "Pająk i muchy"